Европски дан борбе против трговине људима – 18. октобар

Европска комисија 2007. године прогласила је 18. октобар за Европски дан борбе против трговине људима, а важност ове теме и њен утицај на људски живот, довели су до активног укључивања Црвеног крста Србије у борбу против овог озбиљног проблема.

Трговина људима је глобални феномен који погађа све земље (како оне у транзицији и неразвијене земље, тако и земље у развоју). Под трговином људима се подразумева држање неке особе у циљу њене експлоатације, као и све друге радње које могу бити део тог процеса (превоз, скривање, чување…). До експлоатације долази и она се одржава употребом силе, претње, преваром, злоупотребом овлашћења и тешког положаја, отмицом. Жртва трговине људима може бити свако – и мушкарци и жене, дечаци и девојчице, независно од порекла, година, националне припадности, образовања, социјалног статуса или неке друге особине, као што и трговац људима може бити свако – постоје различите улоге у ланцу трговине људима, од врбовања до експлоатације, а врло често су то особе од поверења.

Поводом обележавања 18. октобра ‒ Европског дана против трговине људима, ученицима 7. и 8. разреда наше школе одржано је предавање од стране председнице Црвеног Крста у Ражњу, Наде Јанковић и заменице председнице Црвеног крста у Ражњу, Маје Јовановић. Том приликом, ученици су упознати са облицима „савременог ропства”, а пажња је била усмерена на превентивно понашање сваког појединца, нарочито деце, која су често жртве трговине људима. Циљ предавања је да се млади упуте, да знају да препознају разнолике начине и замке на које могу бити жртве трговине људима, као и да увек имају на уму да се трговина људима не догађа „неком другом” и „негде другде”. Она се може догодити било коме и било где. Из тог разлога треба ову тему увек изнова покретати, скретати пажњу и континуирано едуковати ученике.

Овом приликом се још једном захваљујемо представницама Црвеног крста у Ражњу на подизању свести наших ученика о важности промишљања о овом друштвеном проблему. Сигурни смо да ће ова активност допринети квалитету рада наше школе у области превенције трговине људима/децом.

педагог школе