Упутство о мерама заштите здравља ученика и запослених током трајања пандемије COVID-19

Корона вируси (CoV) су велика породица вируса која изазива многа обољења, од обичне прехладе до озбиљних болести које су нама познате као “птичији и свињски грип”.

Актуелни корона вирус, COVID-19, је нови облик корона вируса који претходно није пронађен код људи.

Најчешћи симптоми заразе су висока температура, умор, суви кашаљ и одсуство чула мириса и укуса са истовременом појавом бола у грлу. Већина људи има блаже симптоме, али постоји могућност да симптоми буду и тежи, нарочито код старијих особа и хроничних болесника.

За овај вирус још увек не постоји лек, а вакцина је у фази истраживања. Кључ заштите је у начину понашања према њему.

Да бисмо зауставили ширење вируса, а тиме и развој болести, морамо се придржавати мера које спречавају заражавање.

Мере смањења ризика уноса корона вируса у школу

• Ученици као и сво наставно и ненаставно особље не треба да долазе у школу уколико имају повишену телесну температуру и/или симптоме респираторне инфекције (кијање, кашаљ, цурење из носа, замарање…).
  • Родитељи треба свако јутро, пре поласка детета у школу, да му измере телесну температуру. Уколико дете има повишену телесну температуру, родитељи треба да задрже дете код куће и о томе телефонским путем обавесте одељењског старешину.
  • Наставно и ненаставно особље треба да провере своју телесну температуру пре поласка на посао. Уколико имају повишену телесну температуру, о томе треба да обавесте руководство школе и остану код куће.
  • На почетку школске године (у току прве недеље) лекар/и Дома здравља „Др Милорад Михајловић“ из Ражња одржаће предавање свим ученицима о заштити здравља у условима пандемије корона вируса.

Мере при уласку у школу

• Ученици ће у школу улазити на споредном улазу из школског дворишта. Ученици ће у школу моћи да уђу најраније у 7:45 часова за 1. смену, односно у 12:15 часова за другу смену.
  • Ученике путнике аутобус довози у школско двориште, где их након завршетка наставе чека за повратак.
  • На самом улазу једно задужено лице ће ученицима мерити телесну температуру, а друго задужено лице ће вршити дезинфекцију руку ученика одговарајућим, прописаним средством за дезинфекцију.
  • Сви ученици који у тренутку мерења немају повишену телесну температуру моћи ће да уђу у школу и присуствују настави. Ученике ће до учионице пратити учитељ или наставник код кога имају први час тог дана.
  • Родитељима и другим пратиоцима ученика није дозвољен улазак у просторије школе.

Поступак када ученик на улазу у школу има повишену телесну температуру

• Под повишеном телесном температуром сматра се температура већа од 37,3 0С.
  • Ученика коме се на улазу измери повишена телесна температура задужено лице спроводи до просторије у школи која је одређена за изолацију.
  • Особље школе о томе одмах обавештава родитеље ученика.
  • Родитељи су у обавези да у најкраћем року дођу и преузму своје дете.
  • Ученик остаје у просторији за изолацију под надзором задуженог лица све док у школу не дођу родитељи и преузму ученика. Све време боравка ученик је у обавези да носи маску.
  • Након одласка ученика из школе, просторија се детаљно дезинфикује.

Ношење маске

• Школско наставно и ненаставно особље све време боравка у школи треба да носе маске.
  • Ученици треба да носе маске:
  • при уласку у школу па све до доласка до своје клупе;
  • приликом одговарања и разговора;
  • приликом било којег кретања ван клупе, одласка на одмор или у тоалет.
  • Препоручује се да ученици носе маску све време боравка у школи, али се она може одложити када ученик седи у својој клупи и слуша наставу.

Мере за време боравка у школи

• При уласку у школу, као и све време боравка у школи, потребно је да сви ученици и запослени одржавају безбедну међусобну физичку дистанцу од 1,5 метара.
  • При кретању кроз школу користити унапред одређене правце кретања.
  • При коришћењу тоалета потребно је одржавати безбедну физичку дистанцу и не стварати гужве. У тоалет може ући онолико ученика колико има кабина.
  • Све време трајања наставе као и за време одмора ученици не напуштају школску зграду, осим за време извођења наставе физичког васпитања.

Одлазак из школе

• Након завршетка последњег часа ученици, без задржавања и стварања гужви, напуштају школу и одлазе кући.

Исхрана ученика у школи

• Ученици доносе припремљену храну у школу (ужина).
  • Исхрана ученика се спроводи у учионици.
  • Пре јела алкохолом треба дезинфиковати столове.
  • Ученици треба да оперу руке пре јела.
  • Ученици међусобно не треба да деле храну, пиће и прибор.
  • Препоручује се да сваки ученик са собом носи сопствену флашицу са водом.

Поступак са ученицима и особљем школе који имају симптоме респираторне инфекције са сумњом на инфекцију COVID 19

Уколико се симптоми појаве ван школе

• Јавити се у COVID – 19 амбуланту Дома здравља „Др Милорад Михајловић“ у Ражњу. Не долазити у школу и обавестити надлежну особу у школи. Даље пратити препоруке лекара.

Уколико се симптоми појаве у школи

• Особље школе: Потребно је да се особа са симптомима болести одмах јави у COVID – 19 амбуланту Дома здравља „Др Милорад Михајловић“ у Ражњу.
  • Ученици: При свакој сумњи на постојање респираторне инфекције ученику одмах ставити маску и сместити га у просторију за изолацију. Одмах обавестити родитеље. О ученику, у просторији за изолацију до доласка родитеља, брине задужено лице користећи маску и рукавице. Потребно је просторију након одласка ученика очистити и дезинфиковати.

Ово Упутство израђено је на основу Стручног упутства за организацију и реализацију образовно-васпитног рада у основној школи у школској 2020/2021. години и Упутства о мерама заштите здравља ученика и запослених за основне и средње школе, усвојених од стране Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19, дана 11. августа 2020. године.

Упутство ће се примењивати од 1. септембра 2020, током школске 2020/2021. године.

Тим за реализацију плана здравствене заштите