Уради нешто драстично да смеће постане фантастично!
Друштвено-одговорна акција намењена је свим школама широм Србије које желе да своје ђаке подстакну на подизање свести о одрживом развоју и заштити животне средине. Француско-српска привредна комора организовала је такмичење међу школама и позивани су ученици да направе конструкције од отпада који ће сами сакупљати. Позив за учешће намењен је ученицима 4. разреда основних школа широм Србије.
Ученици четвртог разреда наше школе учествовали су у овој акцији.
Конструкција од отпада на тему: „ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ” у контексту предстојећих ОИ у Паризу 2024. године
Назив конструкције: Олимпијада живота
Кратак опис конструкције: У жељи да се код деце од најранијег узраста развија свест о значају заштите и очувања животне средине и због потребе да се на време почне са стварањем позитивних навика управљања отпадом, одлучено је да се направи конструкција „Олимпијада живота”. Идеја је инспирисана темом „Олимпијске игре” у контексту предстојећих олимпијских игара у Паризу 2024. године.
Идеја је била да се, попут спортских активности на олимпијском стадиону, прикажу активности на очувању животне средине и да то буду дисциплине у којима се остварују и примењују свакодневне активности у вештинама као што су: разврставање отпада, проналажење и осмишљавање начина рационалног коришћења воде, ветра и сунца, као обновљивих извора енергије. Како би се очувала животна средина, требало би да се поштују еколошка правила, као и у спорту, и такође да се води рачуна о важности одрживог развоја. У складу са тим требало и да деца од најранијег узраста почну да размишљају да рационално користе разне производе, да се у природи не би правиле велике количине отпада .
Ученици су подстакнути овом идејом радо прихватили изазов прављења конструкције од различитог отпадног материјала. Израђивали су лутке које представљју спортисте и спортске реквизите, различите макете од рециклажног материјала, који су претходно сакупили. Руководили су се темом Олимпијских игара у Паризу и играјући се истовремено учили о знаменитостима у Паризу, и по чему је Француска препознатљива. Док су радили ученици су усвајали и појмове о обновљивим врстама енергије. Правили су макете зграда са соларним панелима, макете ветрењача који би требало да замењују друге врсте извора енергије. Део конструкције су израдили с намером да се истакне значај природе, шуме, биљака и животиња, јер је повећањем количине отпада у природи, води и ваздуху, угрожен опстанак биљака, животиња и људи.
Деца су радо прихватила рад на изради конструкције током часова ликовне културе и слободних активности, ликовне секције. Истовремено су учили и играли се. У заједничком тимском раду градили позитивне људске вредности као што су истрајност, креативност, сарадња, брига за друге и одговорност према природи на дуже стазе, за будуће генерације.
Материјали који су коришћени за израду конструкције: пластичне и папирне чаше, различита фолија, пластичне разнобојне кесе, ролнице папира, картонске кутије, пластични базен, различити папир, самолепљиви папир, селотејп траке, папирне самолепљиве траке, самолепљиве тапете, ролнице од алуминијумске и пластичне фолија, алуфолија, пластичне и папирне сламчице, делови пластичних флашица и затварача,стиропор, папирне корпице за колаче, масе за обликовање, делови играчака и сличица од папирних украсних кеса, лепак, канап.
ОШ „Иван Вушовић” прошла је у финале акције Конструкција од отпада.
Снежана Радисављевић,
наставник разредне наставе