Трајни изазов за ђаке који воле енглески – Хипо такмичење

     На деветој по реду интернационалној језичкој олимпијади под називом „Хипо – енглески без граница“ ове године учествовало је седам ученика наше школе, а четворо њих обезбедило је место у полуфиналној рунди такмичења: Немања Ђокић (6/1) у категорији Hippo2, Урош Војиновић (5/1) – Hippo1; и две девојчице млађих разреда у категорији Little Hippo – Лена Радосављевић (2/1), Лена Спасојевић (3/1). Уколико успешно савладају и другу (полуфиналну) рунду 28/29. маја, они ће имати прилику да бране боје Србије на финалном нивоу који ће се, ако епидемиолошка ситуација дозволи, одржати у Италији.

     О овом популарном такмичењу, утисцима из Италије и досадашњим искуствима разговарали смо са координатором такмичења за Србију, Борисом Кирћанским.

     – Борисе, која је Ваша улога у тиму Србије, и колико људи ради на организацији такмичења у нашој земљи?

     – Обављам улогу координатора Хиппо олимпијаде за Србију, најпрецизније речено то значи да помажем школама и колегама око организације саме олимпијаде. У Хиппо тиму смо сви волонтери, тренутно у Хиппо Србија тиму има десетак волонтера, који исто као и координатори школа и наставници у своје слободно време раде све како би деци омогућили да кроз Хиппо провере своје знање енглеског језика.

     – Колико је ученика из Србије учествовало у прелиминарној рунди ове године? Да ли је број већи или мањи у односу на претходне године и шта утиче на број пријављених по Вашем мишљењу?

     – У целом свету је КОВИД допринео смањењу броја такмичара али је интересантно да се повећао број држава учесница и школа. Ове године у Србији смо имали децу из преко 100 редовних и приватних основних и средњих школа као и ученике из центара за учење страних језика, све укупно по подацима које поседујем преко 2000 учесника.

     – Знамо да на такмичењу учествује много земаља. Да ли знате њихов тачан број? Како је Хипо успео да прерасте у олимпијаду?

     – На основу последњих извештаја ове године смо имали у прелиминарној рунди децу из 68 држава са три континента, Европе, Африке и Азије. Хиппо има употребну вредност, поштује веома прецизна и строга правила и не одступа од зацртаних стандарда.

     По мом скромном мишљењу, разлог за светски успех Хиппа су наше колеге из школа које су „усвојиле“ Хиппо олимпијаду, и успех је постигнут захваљујући  несебичном раду  школских хиппо координатора и професора

     – Колико такмичара из једне земље могу да дођу до финалне рунде? Можете ли да нам објасните процес селекције?

     – Најбољи кандидати (у том моменту) на основу полуфиналних испита улазе у финале. Не постоји тачно одређен број финалиста из државе који улазе у финале. Сматрамо да је управо то и велика мотивација свој деци. Није битно одакле си, у коју школу идеш, у Хиппо финале води само знање.

     – Какве утиске носите из Италије, колико траје и како изгледа дружење и такмичење у финалној рунди?

     – Утисци су феноменални, Хиппо финале траје 3 дана, што даје времена и за такмичење али и за дружење. Кандидати стижу у петак/суботу у хотеле, који су на обали мора, где их дочекује Хиппо тим и смешта у собе, затим имају слободно време после кога имају састанак за оријентацију где им се даје сатница недељног такмичења. Током дана су организоване радионице како за такмичаре тако и за менторе у пратњи. Само такмичење почиње у недељу ујутру и траје до раног поподнева, а између сесија су паузе које кандидати могу провести на плажи, у играоници или шетњи. Свечано проглашење победника је резервисано за недељу увече. У понедељак кандидати и професори имају организовану посету Венецији и затим настављају пут до својих кућа

     – Нашим ученицима сваке године недостаје веома мали број поена за пролазак у финале, стиче се утисак да је то јако тешко. Шта бисте саветовали полуфиналистима, који је најбољи пут до циља?

     – Учење увек доведе до циља, можда тај циљ не буде Хиппо финале али радом, трудом се увек дође до циља. Увек напомињем: Хиппо је намењен свима, и онима који одлично владају језиком и онима који само желе да провере тренутно знање. Важно је имати мотивацију да се стално и константно напредује јер учење не престаје са школом, оно је целоживотни процес.

     – Шта Вас нисмо питали а желели бисте да нам кажете?

     – Питања су одлична и веома прецизна. Захваљујем се на позиву, велика ми је част што сте ме позвали. Пуно среће у даљем раду вам желим.

     – На крају желимо и ми Вама да се захвалимо на одговорима, на досадашњој одличној организацији и сарадњи, и да Вам пожелимо пуно успеха у даљем раду. Надамо се дружењу са Вама и новим Хипо добрим резултатима!

                                                                                                                                               Новинарска секција